Máte pomalú Wi-Fi? Problémom môže byť rušenie.

WiFi pripojenie je v  domácnosti jedno z najdôležitejších vybavení pre spokojnosť jej členov. Dnes už takmer 80% domácich používateľov pristupuje k internetu iba cez smartfón a k pripojeniu na internet využíva len WiFi. Čo však robiť, keď vám WiFi začne štrajkovať? Slabý alebo vypadávajúci signál, nízke prenosové rýchlosti a problémy s tým spojené, to vie ísť poriadne na nervy.

 

 

Ak máte doma problém s internetom, v drvivej väčšine prípadov za to môže WiFi. Ak používate na pripojenie počítač, problém s WiFi najjednoduchšie odhalíte tak, že sa z WiFi siete na chvíľu odpojíte a pripojíte sa káblom priamo do routra. Ak vidíte rozdiel, máte problém s WiFi… Tu nájdete pár tipov ako situáciu s nekvalitnou WiFi riešiť.

Trocha teórie: Nie je WiFi ako wifi…

Či už je vaša domácnosť pripojená do internetu cez optickú sieť alebo pomocou vonkajšej antény, pre pokrytie domácnosti signálom potrebujete WiFi router. Je to väčšinou “krabička” s jednou alebo viac anténkami, ktorá funguje nezávisle na druhu internetového pripojenia. Prakticky všetky WiFi routre vysielajú a prijímajú signál v pásme 2,4 GHz. Toto je základný štandard, ktorý podporujú všetky zariadenie, ktoré majú WiFi. Čoraz častejšie pribúdajú aj novšie routre pracujúce súbežne v pásme 2,4 GHz aj v novom 5 GHz, (tzv. dual-band alebo dvojpásmové). Výhody nového pásma si vysvetlíme v tomto článku.

WiFi routre vysielajú na svojich kanáloch (frekvenciách) a pre správne fungovanie musia svoj kanál používať ako jediné v okolí. Ak sa na malej ploche (napr. v bytovke) stretnú 2 routre komunikujúce na rovnakom kanáli, dôjde k ich vzájomnému rušeniu, ktoré výrazne znižuje kvalitu pripojenia.

Každé WiFi pásmo má svoje výhody aj nevýhody:

2,4 GHz (podporujú všetky WiFi routre) 5 GHz (len nové WiFi routre)
Frekvencia 2412-2472 MHz 5180-5320 MHz
Šírka kanála 20 alebo 40Mhz 20, 40 alebo 80MHz
Počet kanálov Prakticky len 3 pri 20MHz. Ostatných 10 sa prekrýva. 8 kanálov v šírke 20MHz. Každý je samostatný a nezdieľaný.
Priechodnosť stenami Veľmi dobrá Steny a stropy výrazne tlmia signál
Maximálna rýchlosť Desiatky megabitov Až stovky megabitov
Podpora zariadení Každý notebook, mobil, tablet s WiFi Len novšie a kvalitnejšie zariadenia

Typickým problémom 2,4 GHz pásma je vzájomné prekrývanie kanálov, ktoré je dané historicky z dôb keď bol WiFi štandard vyvinutý (cca 1997) a nebol ešte masovo rozšírený. V čase vzniku WiFi nikto nepredpokladal také masové nasadenie tejto technológie, ani také množstvo koncových zariadení (mobily, tablety, notebooky), ktoré sa budú pripájať k internetu bez kábla.

V pásme 2,4 GHz je k dispozícií iba 13 kanálov, ale tie navzájom sa neprekrývajúce sú len 3. Situácia je ešte horšia, ak je router nastavený tak, aby používal aj kanály o šírke 40MHz. Vtedy už voľný kanál prakticky nenájdete, najmä ak bývate v bytovom dome. Navyše, väčšina routrov je od výroby nastavená tak, že používa automaticky aj 40MHz široké kanály, čím sa pravdepodobnosť zarušenia výrazne zvyšuje.

Príklad 20MHz širokých kanálov a ich prekrývania v pásme 2,4GHz:

2-4_ghz_pasmo

Nové pásmo 5GHz týmto neduhom netrpí. Každý 20MHz kanál má svoj vlastný priestor a k rušeniu dochádza menej často alebo vôbec.

Čo môže spôsobovať rušenie?

Aby nedochádzalo k rušeniu vášho WiFi, je nutné zaistiť, aby sa v dosahu nenachádzali iné WiFi routre pracujúce na rovnakom kanáli ako ten váš. To však najmä v bytových domoch nie je možné zabezpečiť, lebo nedokážete ovplyvniť na akom kanáli vysiela router vášho suseda, ktorý býva vo vedľajšom byte (či už nad vami, pod vami, alebo na rovnakom poschodí). Rušenie čiastočne preniká aj z bytov, ktoré bezprostredne nesusedia s vašim bytom.

Čo je horšie, zdrojom rušenia zvyknú byť aj iné prístroje v domácnosti, ktoré pracujú v 2,4 GHz pásme. Napríklad detské pestúnky, bluetooth zariadenia (bezdrôtové slúchadla, telefóny, bluetooth ovládače a podobne). 

Stav rušenia a využitia WiFi pásma si môžete orientačne skontrolovať aj cez Android aplikáciu Wifi Analyzer. Tá vám ukáže len iné WiFi siete. Nezobrazí ale bluetooth zariadenia a iné zdroje rušenia.

Príklad: veľkým zdrojom rušenia môže byť napríklad detská bezdrôtová pestúnka (kamera), ktorá často využije celú šírku pásma. V taktomto prostredí WiFi nemusí fungovať vôbec, alebo len veľmi zle.

Občas je zdrojom rušenia aj niektorý z počítačov v domácnosti s nesprávne fungujúcim WiFi. Po jeho pripojení na domácu WiFi sieť môže celá sieť padnúť a nefunguje vôbec nič.

Ako odstrániť problémy s rušením WiFi?

Jednou z možností je zmeniť na routri kanál na taký, ktorý je voľný alebo najmenej zarušený. Často krát taký kanál (najmä v bytovkách) ani nenájdete. Navyše nikdy nemáte záruku, že v priebehu pár hodín (aj minút) nezačne susedov router vysielať na rovnakom kanáli ako váš router.

Obvykle sú WiFi routre od výroby nastavené tak, aby si sami vybrali najmenej obsadený kanál. A táto voľba nastane vždy po zapnutí routra. Ak váš sused práve zapol svoj router, tento môže kvôli automatickej voľbe zvoliť taký kanál, na ktorom pracuje aj váš router. A vtedy nastáva problém, vaša wifi náhle začne fungovať zle..

Použijte dvojpásmový router s podporou 5GHz

Na začiatku článku sme spomínali duálne routre, ktoré okrem klasického 2,4GHz pásma pracujú súbežne aj v pásme 5GHz. Výhodou nového 5GHz pásma je okrem neprekrývania kanálov paradoxne aj menšie pokrytie v 5Ghz pásme, pretože vyššie frekvencie sa šíria horšie cez prekážky, ako sú steny a stropy. Rušenie z vedľajších bytov tak bude slabé alebo žiadne, pretože bude viac utlmené stenami a inými prekážkami.

Dasan 660GM 2,4 + 5 GHz k optickej prípojke
TP-LINK Archer C6 2,4 + 5GHz

Nutnou podmienkou je podpora 5GHz pásma aj v koncových zariadeniach (notebook, mobil, tablet, TV). Ak to vaše zariadenie nepodporuje, fungovať s novým routrom síce bude, ale bude komunikovať len v “starom” 2,4GHz pásme. Nevyužije tak  výhody 5GHz pásma. Dvojpásmové routre sú síce drahšie, ale mnohokrát sú jedinou možnou alternatívou, najmä v bytových domoch.

Z týchto dôvodov inštalujeme našim novým zákazníkom pri zriadení optickej prípojky automaticky už iba WiFi routre s podporou 5GHz. Existujúci zákazníci si môžu objednať výmenu routra kedykoľvek za výhodných podmienok od 1€.

Pripojte sa káblom – je to istota

Pokiaľ je to aspoň trocha možné, nespoliehajte sa na WiFi a pripojte svoje zariadenia (počítač, smart televízor, herná konzola) do routra pomocou sieťového kábla. Pevné počítače a väčšina notebookov majú konektor na LAN kábel. Ultratenké notebooky je možné dovybaviť USB redukciou. Pri smart televízoroch je po pripojení kábla častokrát potrebné v nastavení zvoliť používanie LEN káblového pripojenia, inak bude TV aj naďalej používať na pripojenie WiFi.

 

Konzultujte s nami – radi poradíme

S riešením zarušených WiFi máme množstvo skúsenosti a radi vám poradíme, diagnostikujeme a vyriešime problém priamo u vás doma. Na rozdiel od konkurencie, ako jediný lokálny operátor optickej siete vo Svidníku tieto problémy riešime väčšinou na počkanie, najneskôr na ďalší pracovný deň.

Zaujímavosť na záver: 5GHz WiFi nie je 5G technológia. Nenechajte sa zmiasť podobnosťou 🙂

Článok vznikol aj vďaka podkladom na www.jmnet.cz/ruseni

Zdieľajte tento článok s priateľmi:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn